Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorstwa.
Po niemalże dwóch latach oczekiwań, przedstawiciele małych i średnich firm mogą w końcu ubiegać się o dofinansowanie na przedsięwzięcia inwestycyjne. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, czy 16 Regionalnych Programów Operacyjnych Województw przewidują łącznie ponad 7 miliardów euro na wsparcie inwestycji polskich firm.
W ramach Programu Innowacyjna Gospodarka wspierane będą duże inwestycje o wysokim potencjalne innowacyjnym, które umożliwiać będą podmiotom wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach. Zapewne najciekawszym i adresowanym bezpośrednio do sektora prywatnego będą działania ujęte w ramach programów regionalnych (przygotowanych oddzielnie dla każdego z 16 województw). Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na rozwój przedsiębiorstwa, rozbudowę i modernizację parku maszynowego, wprowadzanie na rynek nowych produktów i usług, wdrożenie technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT), czy udział w targach zagranicznych.
Jak widać wachlarz możliwości jest spory, ale również oczekiwania sektora prywatnego są ogromne! I jak zwykle pojawia się zasadnicze pytanie: jak skutecznie pozyskać środki z funduszy strukturalnych.
Kluczową sprawą jest tutaj tzw. „właściwe zrozumienie motywów sponsora”. Rozwiać należy mit, że Unia Europejska jest przysłowiowym Świętym Mikołajem. Instytucje przyznające wsparcie patrzą przez pryzmat korzyści społeczno-gospodarczych, jakie przyniesie dofinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Dlatego ważniejsze jest nie to, co chcemy sfinansować dotacją (zakup linii technologicznej, sprzętów, aparatury, specjalistycznych urządzeń, oprogramowania), tylko dlaczego chcemy to zrobić (by zwiększyć produkcję, pozyskać nowe rynki zbytu, wprowadzić nowy asortyment, nowoczesną, a zarazem tańszą i bardziej ekologiczną technologię wytwórczą itp.). Żeby skutecznie pozyskać fundusze unijne na rozwój, musimy mieć jasno sprecyzowany plan i strategię rozwoju firmy oraz znać swoje potrzeby.
Dotacja nie może być celem samym w sobie, a wniosek aplikacyjny pobożną listą życzeń! Niestety, niejednokrotnie z takimi sytuacjami mieliśmy do czynienia w latach ubiegłych. Konsekwencją myślenia: „a może by tak na coś pozyskać dotację ” były liczne rozczarowania i brak sukcesów firmy w pozyskiwaniu grantów unijnych. Mając skonkretyzowaną wizję rozwoju firmy, określone potrzeby, możemy wskazać cele i rezultaty, do których dążymy i które chcemy osiągnąć. To właśnie skala i rodzaj przewidywanych skutków inwestycji są najważniejszym czynnikiem podlegającym ocenie i warunkującym przyznanie firmie dotacji.
Kolejną kwestią jest właściwe dobranie źródła wsparcia. Nasz projekt musi nie tylko wpisywać się we właściwy program operacyjny (regionalny czy krajowy), konkretny priorytet, działanie i typ przedsięwzięcia, ale przede wszystkim realizować jego cel priorytetowy. Tak więc cel, który przyświeca naszemu projektowi musi być spójny z głównym celem programu operacyjnego, w ramach którego składać będziemy wniosek o przyznanie wsparcia. Jeżeli więc nadrzędnym celem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest wzrost innowacyjności przedsiębiorstw, niech więc nasz projekt ma charakter innowacyjny. Również w tym przypadku unikajmy zgubnej ścieżki! Dopasowujmy źródło wsparcia do swojego projektu, a nie podciągajmy projektu, często „na siłę”, pod konkretny program.
Musimy pamiętać, że aplikowanie o dotacje unijne odbywa się zazwyczaj w formie konkursowej. Jak w każdym konkursie obowiązuje regulamin (w naszym przypadku nazwany Wytycznymi), który określa nam jakie warunki musimy spełnić, by wziąć w nim udział.
Tak przygotowany merytorycznie i formalnie projekt pozwoli nam z pewnością właściwie opracować dokumentację aplikacyjną i w konsekwencji uwieńczyć projekt sukcesem, w postaci pozyskania dotacji. W przypadku, gdy z różnych powodów (braku czasu, umiejętności, ludzi) nie chcemy podjąć się samodzielnego przygotowania projektu, złotym środkiem wydaje się być pomoc specjalisty – konsultanta, bądź firmy konsultingowej.
Mimo niełatwej ścieżki planowani i pozyskiwania dotacji, warto podkreślić ze wsparcie sektora małych i średnich firm ze środków funduszy strukturalnych jest ogromną szansą. Nawet gdy przygotowanie projektu wymaga wielu poświęceń – dotacje z Unii Europejskiej mogą okazać się bodźcem do szybkiego rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
{plusone lang=pl}
Autor: Małgorzata Okularczyk, Dyrektor Działu Projektów Rozwojowych Collect Consulting Sp. z o.o.
Artykuł pierwotnie ukazał się w „Gazecie Finansowej”, 25 kwietnia – 08 maja 2008